13.11.2024
Jak český námořník zabránil ekologické katastrofě – příběh odvahy Jaroslava Hornofa.
Domů
Blog

Naše předsedkyně Šárka Zvěřina Trunkátová byla hostem pořadu Nedej se, který se věnoval tématu whistleblowingu – tedy ochraně oznamovatelů. Zazněl i příběh Jaroslava Hornofa, bývalého námořního důstojníka, který se rozhodl zabránit ekologické katastrofě.

Začátek cesty: neetické praktiky na moři

Na jaře 2017 Hornof nastoupil na loď přepravující kaolín z Brazílie do Spojených států. Již po krátké době si všiml, že posádka vypouštěla do oceánu vodu znečištěnou olejem a chemikáliemi. Problém nevznikal náhodou – loď byla sice nově postavená, ale posádka ji provozovala v rozporu s ekologickými normami. Starší technici improvizovali a ignorovali moderní technologie, aby šetřili čas i náklady.

Hlavní inženýr mu řekl, že "to takhle dělá třicet let," a kapitán nechápal v čem je problém. Pro Hornofa to však byla nepřijatelná situace. Místo mlčení vzal věci do vlastních rukou – doslova. Vše natočil na kameru.

Podívejte se na celý díl na ČT.

Whistleblower ve světě mlčení

Hornofova odvaha nebyla bez následků. Natočené záznamy předal vedení společnosti, která ovšem incident nechtěla jen tak zamést pod koberec. Po nahlášení se však dostal pod tlak od kolegů, kteří se cítili ohrožení jeho činy. Hornof riskoval nejen své místo na lodi, ale i svou pověst a potenciálně i budoucí kariéru v námořnictví.

Díky jeho nahrávkám bylo zahájeno vyšetřování, které odhalilo rozsah nelegálních praktik. Firma musela zaplatit vysokou pokutu – 70 milionů korun – a americký soud také nařídil odškodnění pro Hornofa ve výši přibližně 5 milionů korun. Soudkyně ocenila jeho odvahu a označila jej za příkladného whistleblowera, který přispěl k ochraně životního prostředí.

Na stejné téma