Whistleblowing centrum je nezávislá platforma provozovaná spolkem Oživení, která spojuje odborníky z různých oborů. Ti bezplatně poskytují důvěrné profesionální poradenství pro oznamovatele.
Pomáhají tak těm, kteří mají odvahu se ozvat, zvládnout jejich životní situaci. Radí v oblasti pracovního práva, financí či psychologického poradenství.
Budeme vás provázet a podáme pomocnou ruku v celém procesu oznámení, který někdy může být velmi dlouhý. Naši odborníci vám poradí, zda máte nárok na ochranu podle zákona a jak nejlépe postupovat v procesu oznámení a na co si dát pozor.
Dozvěděli jste se o nepravosti na pracovišti a nevíte co dělat? Právníci Oživení vám pomůžou zorientovat se v celé situaci, případně zpracovat oznámení či propojit vás s dalšími odborníky.
Pro komunikaci používáme nástroj Nenech to být, který nám umožňuje být s vámi ve spojení.
Naší prioritou je vaše bezpečí.Všechna přijatá oznámení jsou důvěrná. Pokud uvedete své jméno, budeme jej zachovávat v utajení. Oznámení můžete podat i anonymně. Kompletní informace o zabezpečení nástroje Nenech to být naleznete zde.
Více informací o tom, jak pracujeme s oznámeními a přesný postup podání se dozvíte v sekci Důvěrná konzultace.
Protiprávní jednání, které můžete oznámit podle zákona o ochraně oznamovatelů by mělo být jedním z následujících:
1. Trestný čin
2. Přestupky s pokutou nad 100 000 Kč a porušení zákona o ochraně oznamovatelů
3. Porušení právních předpisů Evropské unie v určitých oblastech
Protiprávní jednání může zahrnovat širokou škálu aktivit, například porušování bezpečnosti práce, ohrožování životního prostředí nebo neoprávněné nakládání s osobními údaji.
Důležité je, že nemusíte mít jistotu, že se skutečně jedná o protiprávní jednání naplňující popsané znaky. Stačí, když máte důvodné podezření na základě informací, které máte k dispozici.
Pokud si nejste jistí, zda se jedná o protiprávní jednání, na které zákon dopadá, můžete využít možnosti důvěrné konzultace s námi nebo se obrátit na Ministerstvo spravedlnosti pro konzultaci.
Pamatujte, že status oznamovatele získáváte už tím, že učiníte oznámení, bez ohledu na to, zda se později prokáže, že k protiprávnímu jednání skutečně došlo. Důležité je, abyste měli důvodné podezření v době oznámení.
Podle zákona o ochraně oznamovatelů je okruh osob, které mohou být považovány za oznamovatele, poměrně široký. Oznamovatelem můžete být zejména, pokud patříte do některé z následujících skupin:
• Zaměstnanec v pracovním nebo služebním poměru
• Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ)
• Dobrovolník nebo stážista
• Člen orgánu právnické osoby (např. jednatel, člen představenstva)
• Akcionář nebo společník
• Dodavatel nebo subdodavatel
• Uchazeč o zaměstnání
• Externí poradce nebo konzultant
Pokud patříte do skupiny zvýrazněných osob v seznamu, oznámit můžete vždy vnitřním i externím oznamovacím systémem. Pokud patříte do seznamu nezvýrazněných osob, zaměstnavatel mohl oznámení od vás v rámci vnitřního oznamovacího systému vyloučit a zůstává Vám tak možnost podání externího oznámení. Informace o vyloučení těchto osob by měla být uvedena na internetových stránkách zaměstnavatele, a to zpravidla větou:
„Povinný subjekt vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona.”
Zákon o ochraně oznamovatelů poskytuje oznamovatelům komplexní ochranu před negativními důsledky jejich jednání. Především zakazuje jakákoliv odvetná opatření ze strany zaměstnavatele, jako je propuštění, snížení mzdy, přeložení na jinou pozici nebo negativní hodnocení. Pokud by přesto k takovému odvetnému opatření došlo, oznamovatel má právo domáhat se nápravy soudní cestou. V případném soudním sporu zákon významně pomáhá oznamovateli tím, že přenáší důkazní břemeno na zaměstnavatele. To znamená, že zaměstnavatel musí prokázat, že jeho jednání nebylo odvetou za oznámení, ale mělo jiný oprávněný důvod, například že přeložení bylo součástí širší reorganizace. Zákon také chrání identitu oznamovatele, kterou nelze bez jeho souhlasu prozradit (§ 20 odst. 2 zákona), a zajišťuje, že oznámení protiprávního jednání není považováno za porušení mlčenlivosti nebo jiné právní povinnosti.
Pro uplatnění této ochrany musí oznamovatel doložit, že se skutečně stal oznamovatelem a označit konkrétní odvetné opatření. Je důležité si uvědomit, že tato ochrana se vztahuje i na osoby spojené s oznamovatelem, jako jsou kolegové nebo rodinní příslušníci.
Zákon o ochraně oznamovatelů poskytuje ochranu nejen samotnému oznamovateli, ale rozšiřuje ji i na osoby s ním spojené. To zahrnuje kolegy, rodinné příslušníky a další blízké osoby oznamovatele. Tato ochrana je důležitá, protože odvetná opatření mohou být někdy namířena proti těmto osobám ve snaze nepřímo potrestat oznamovatele nebo ho odradit od dalšího jednání. Zákon zakazuje jakékoliv negativní zacházení s těmito osobami v souvislosti s oznámením, ať už jde o změny v pracovních podmínkách, propuštění nebo jiné formy nátlaku. Pokud by přesto došlo k odvetnému opatření vůči těmto osobám, mají stejně jako oznamovatel právo domáhat se ochrany u soudu. V takovém případě by opět leželo důkazní břemeno na straně zaměstnavatele, který by musel prokázat, že jeho jednání nebylo odvetou za oznámení. Tato rozšířená ochrana je klíčovým prvkem zákona, který se snaží vytvořit bezpečné prostředí pro oznamování protiprávního jednání a minimalizovat rizika pro všechny zúčastněné.
Zákon o ochraně oznamovatelů vyžaduje, aby oznámení obsahovalo údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele (§ 2 odst. 2 zákona).
Pokud se jedná o oznámení bez těchto údajů, náleží zákonná ochrana oznamovateli až od okamžiku, kdy jejich totožnost vyjde najevo tomu, kdo je může vystavit odvetnému opatření (§ 4 odst. 3 zákona).
Příslušná osoba (řešitel oznámení) údaje o totožnosti oznamovatele nesmí bez písemného souhlasu oznamovatele nikomu sdělovat. Nesmí ani činit kroky, které by vedly k prozrazení totožnosti oznamovatele.
Kontaktujete nás přes bezpečné důvěrné konzultace nebo na emailu poradna@oziveni.cz, rádi Vám poradíme. Tato sekce zatím nabízí pouze základní přehled toho, co přinesl zákon. Detaily každého případu se liší a je proto dobré postup konzultovat.
Ano, v České republice existuje zákon upravující oznamování protiprávního jednání, který zároveň zavádí komplexní ochranu oznamovatele: Zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, účinný od 1. srpna 2023. Tento zákon plně transponuje Směrnice o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie.
Existují také další zákony, které upravují možnost oznámit protiprávní jednání (viz otázka: Jaké další zákony v ČR se týkají oznámení protiprávního jednání?)
Zákon č. 171/2023 Sb. chrání oznamovatele, kteří upozorní na protiprávní jednání splňující alespoň jednu z následujících podmínek:
1. Trestné činy
Jakékoli jednání s charakteristikami trestného činu definovaného českým právem.
2. Některé přestupky
Přestupky, u nichž zákon stanovuje horní hranici pokuty alespoň 100 000 Kč (např. porušení bezpečnosti práce).
3. Porušení zákona o ochraně oznamovatelů
Například neoprávněné zveřejnění identity oznamovatele zaměstnavatelem nebo nevytvoření vnitřního oznamovacího systému.
4. Porušení předpisů EU ve specifických oblastech
Ochrana se vztahuje na oznámení týkající se oblastí evropského práva vyjmenovaných v § 2 odst. 1 písmeno d) zákona. Mezi oblasti například patří:
Vnitřní a vnější (externí) oznamovací systémy jsou komunikační kanály mezi oznamovatelem a zaměstnavatelem nebo státem. Tyto systémy zajišťují důvěrnou komunikaci, vyhodnocení oznámení a případné navržení nápravných opatření.
Vnitřní oznamovací systém musí zřídit zaměstnavatelé s 50 a více zaměstnanci a veřejný sektor (včetně obcí nad 10 tisíc obyvatel). Informace o tomto systému by měly být dostupné na internetových stránkách zaměstnavatele. Systém musí umožňovat podání oznámení písemně, ústně i osobně, zajišťovat důvěrnost identity oznamovatele a mít pověřenou osobu pro přijímání a šetření oznámení. Zaměstnavatel musí potvrdit přijetí oznámení do 7 dnů a vyšetřit ho do 30 dnů (s možností prodloužení na 90 dnů u složitých případů).
Externí oznamovací systém provozuje Ministerstvo spravedlnosti jako centrální bod pro oznámení v celé ČR. Oznámení lze podat přes webový formulář, e-mailem, telefonicky nebo osobně. Lhůty pro vyřízení jsou podobné jako u vnitřního systému.
Vnitřní systém je vhodné použít, pokud chcete problém řešit přímo u zdroje a máte důvěru ve svého zaměstnavatele. Externí systém je lepší volbou, pokud se obáváte střetu zájmů nebo když interní systém nefunguje správně.
Pro zaměstnance je nejdůležitější normou zákoník práce, který mimo jiné upravuje, v jakých případech vám může zaměstnavatel dát výpověď. A to je v případě oznámení protiprávního jednání poměrně častý způsob odvety. Pokud se stanete oznamovatelem podle zákona o ochraně oznamovatelů, bude právě na zaměstnavateli, aby doložil, že případná výpověď nebyla odvetným opatřením, nesouvisela s oznámením a že pro ni měl důvod, který má oporu právě v zákoníku práce.. U trestních oznámení je stěžejní normou trestní zákoník a trestní řád a u oznámení nekalosti některému ze správních úřadů zase správní řád. A když se rozhodnete o nezákonném jednání informovat média, pak ochranu Vaší totožnosti ošetřuje vedle zákona o ochraně oznamovatelů také tiskový zákon.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Zaměstnavatel vám může dát výpověď jen z důvodů, které jasně definuje zákoník práce. Ale pozor, při formulaci „zákonného“ důvodu pro výpověď je vynalézavost zaměstnavatelů často obdivuhodná. Naštěstí se lze proti výpovědi bránit, jak ukazuje odpověď na další otázku.
Když vám dal zaměstnavatel výpověď neprávem, můžete písemně oznámit, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával. Zaměstnavatel pak má povinnost vás buď zaměstnávat dál nebo vám poskytnout náhradu ušlé mzdy. Pokud tak neučiní, máte právo obrátit se na soud. Jen pozor na časové lhůty. Odmítnutí výpovědi musíte podle zákona provést bez zbytečného odkladu a písemně, žalobu k soudu je třeba podat do dvou měsíců od chvíle, kdy vaše výpověď začala platit.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano, protože zákon nenařizuje, jak přesně má být vymezeno místo výkonu práce. Zaměstnavateli tudíž stačí do smlouvy napsat třeba Praha a může vás v zásadě libovolně přesouvat mezi pobočkami v hlavním městě. Zaměstnavatelé se tak bohužel snaží bránit tomu, aby zaměstnanec už nepřišel do kontaktu s důkazy o nekalých praktikách, které se rozhodl oznámit. Směrnice i budoucí český zákon o ochraně oznamovatelů takové přesuny zakazuje jako odvetné opatření, pokud jsou navázané na podané oznámení.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano, ale musíte tak učinit soudní cestou. Máte na to tři měsíce ode dne, kdy jste se o obsahu posudku dozvěděli.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano, zaměstnavatel vás nemůže jakkoli sankcionovat, pokud nebezpečnou práci odmítnete. Zákon v tomto případě mluví o bezprostředním ohrožení života nebo zdraví. Důležité také je, že takové ohrožení se nemusí týkat jen vás, ale i jiných fyzických osob.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano, i v tomto případě nemá zaměstnavatel právo vás jakkoli postihnout. Ze zákona totiž zaměstnanci sice musí plnit pokyny nadřízených, ale jen ty, které byly vydány v souladu s právními předpisy.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Pokud hrozí škoda, máte povinnost upozornit nadřízeného a případně i zakročit, aby k ní nedošlo. Zakročit nemusíte pouze tehdy, pokud byste se tím vy osobně nebo někdo vám blízký vystavili vážnému ohrožení.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Pokud vědomě neupozorníte na škodu nebo nezakročíte, může po vás zaměstnavatel požadovat částečnou úhradu způsobené škody (pokud ji nelze nahradit jinak). V případě částečné úhrady pak váš podíl na škodě nesmí přesáhnout částku rovnající se trojnásobku vašeho průměrného měsíčního výdělku.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano, podle zákona o ochraně oznamovatelů (č. 171/2023 Sb.) můžete oznámit protiprávní jednání i v případě, že tím dojde k porušení obchodního tajemství. Zákon výslovně stanoví, že oznámení protiprávního jednání není považováno za porušení smluvní nebo zákonné povinnosti mlčenlivosti, včetně ochrany obchodního tajemství (§ 3 zákona). Pamatujte, že i v tomto případě musíte mít oprávněné důvody domnívat se, že oznámení je pravdivé a spadá do oblastí chráněných zákonem.
Na zahájení trestního řízení nemáte právní nárok. Nicméně můžete se zkusit obrátit na dozorujícího státního zástupce s žádostí, aby prověřil dodržení zákonnosti při prošetřování policií. Je však pouze na uvážení státního zástupce, jestli dozor vykoná, tedy opět na to není právní nárok. Pokud ale máte nějaké dříve neznámé důkazy a doklady, můžete podat nové trestní oznámení.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano a policie, respektive státní zastupitelství se musí i anonymním oznámením zabývat. Na druhou stranu může být pro tyto orgány složité šetřit oznámení bez možnosti s vámi dále komunikovat a získat další nutné informace a podklady. Pokud chcete podat anonymní oznámení, doporučujeme zaslat všechny dostupné informace a podklady, které máte k dispozici.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ne. Svědek si nemůže sám určit, kdy bude jeho totožnost odhalena. Policie, státní zastupitelství nebo soud mohou v průběhu celého trestního řízení dojít k názoru, že důvody vedoucích k utajení totožnosti pominuly a utajení zruší. Následně se vaše osobní údaje připojí k trestnímu spisu a spolu s vaší podobou se nadále neutajují.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano i ne. Utajení totožnosti totiž není automatické a nevztahuje se na všechny. Můžete o něj ale samozřejmě požádat. Nicméně podmínkou pro utajení je, aby vám nebo někomu blízkému hrozila újma na zdraví nebo jiné vážné porušení vašich základních práv, přičemž vaši ochranu nelze zajistit jiným způsobem. Rozhodnutí o tom, zda tuto podmínku splňujete, závisí čistě na uvážení soudu, policie nebo státního zastupitelství.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano, ze statusu svědka vyplývají i povinnosti. Například dostavit se na předvolání k podání vysvětlení nebo ke svědecké výpovědi.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Po podání trestního oznámení zpravidla v průběhu trestního řízení vystupujete jako svědek.
Stát by vám proto prostřednictvím policie nebo státního zastupitelství měl dát do jednoho měsíce vědět, jak s vaším oznámením naložil. Podmínkou ovšem je, abyste o takové vyrozumění požádali.
Jako svědek naopak nemáte právo nahlížet do spisu. Také nemáte výslovné právo na získání opisu protokolu o své vlastní výpovědi, i když ji obvykle od orgánů činných v trestním řízení dostanete. A nemáte právo ani na bezplatnou právní pomoc advokáta nebo na právní pomoc za sníženou odměnu.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano, ze zákona máte povinnost pokusit se takové jednání překazit a oznámit je. Podle trestního řádu nesmíte úplatek ani přijmout, ani nabídnout. A to se netýká jen podplácení ve státní sféře, ale i v té soukromé.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Trestní oznámení můžete podat v případě, kdy se domníváte, že jste svědky trestné činnosti. Ale pozor, u některých trestných činů máte přímo povinnost se je pokusit překazit nebo je oznámit. Seznam těchto trestních činů trestní zákoník uvádí v paragrafech o nepřekažení, resp. neoznámení trestného činu.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Na zahájení správního řízení o přestupku nemáte právní nárok. Nicméně můžete se zkusit obrátit na nadřízený správní orgán s žádostí o kontrolu, zda správní úřad věc řádně prošetřil. Na zahájení kontroly však také není právní nárok. Pokud ale máte nějaké dříve neznámé důkazy a doklady, můžete podat nové oznámení.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano, máte. Je třeba o to ale požádat. Pak vám úřad do třiceti dnů od podání oznámení musí dát vědět, jaké kroky podnikl. V zásadě se úřad může zachovat třemi způsoby:
Konkrétní zákony a paragrafy:
Ano a správní úřad se musí vaším oznámením zabývat. Na druhou stranu může být pro šetřící úřad složité šetřit oznámení bez možnosti s vámi dále komunikovat a získat tak další nutné informace a podklady. Pokud chcete podat anonymní oznámení, doporučujeme zaslat všechny dostupné informace a podklady, které máte k dispozici.
Ano musí, správní orgány jsou ze zákona povinny přijímat podněty k zahájení řízení. Zároveň ale nemusí vašemu podnětu vyhovět, pokud dospějí k názoru, že není důvod na vaše oznámení reagovat například kontrolou nebo jiným opatřením.
Konkrétní zákony a paragrafy:
Zákon o ochraně oznamovatelů podle § 7 odst. 1 písmeno c) upravuje možnost uveřejnění informací o protiprávním jednání, včetně sdělení médiím. I v takovém případě bude oznamovateli poskytnuta zákonná ochrana před odvetným opatřením.
Zákon umožňuje zveřejnění informací, pokud:
Vždy pamatujte na to, že nikdy nemáte plnou kontrolu nad tím, jak média s vaší informací naloží. Nemusí vás sice jmenovat, ale zároveň mohou použít údaje, podle kterých vás bude možné nepřímo identifikovat. Například mohou uveřejnit vaše působiště nebo funkci.
Podle zákona o ochraně oznamovatelů média nejsou povinna sdělovat identitu oznamovatele úřadům. Tiskový zákon (§ 16) také dává novinářům právo odepřít poskytnutí informace o původu či obsahu těchto informací.
I když vás média přímo nejmenují, mohou neúmyslně zveřejnit údaje, podle kterých by vás bylo možné nepřímo identifikovat, například vaše působiště nebo funkci. Proto je při komunikaci s médii vhodné poskytnout pouze relevantní informace bez zbytečných detailů o vaší osobě a jasně komunikovat své požadavky na anonymitu.
Pamatujte, že uveřejnění informací by mělo být poslední možností, když interní a externí kanály selhaly nebo hrozí bezprostřední nebezpečí. Je vhodné, aby v případě uveřejnění informací bylo z jeho obsahu zjevné, že se jedná o zveřejnění podle zákona o ochraně oznamovatelů a že bylo k uveřejnění přistoupeno na základě splnění jedné z podmínek (viz otázka výše).